Міжнародна економічна діяльність України
510

Економічне Співробітництво

Угода визначає широке коло сфер для співробітництва між Європейським Союзом та Україною. Пріоритетом є гарантування процесу економічних реформ та сталий розвиток української економіки, беручи до уваги необхідність вирішення соціальних та екологічних проблем. Для цих цілей Угода визначає 28 галузей, в яких Європейський Союз і Україна бажають збільшити та розширити своє співробітництво:

· промисловість;

· захист та заохочення інвестицій;

· закупівлі для державних потреб;

· стандарти та оцінювання відповідності (сертифікація);

· гірничовидобувна та сировинна промисловість;

· наука й техніка;

· освіта і навчання;

· сільське господарство;

· енергетика;

· цивільна ядерна галузь;

· охорона довкілля;

· транспорт;

· космічна промисловість;

· поштові послуги та телекомунікації;

· фінансові послуги;

· боротьба з «відмиванням» грошей;

· монетарна політика;

· регіональний розвиток, включаючи контакти на регіональному рівні;

· соціальна сфера: охорона здоров’я та безпека, працевлаштування та соціальний захист;

· туризм;

· мале та середнє підприємництво;

· інформація та зв’язок;

· захист прав споживачів;

· митна справа;

· статистика;

· економіка;

· боротьба з незаконним обігом наркотичних речовин;

· культура.

Співробітництво вже розпочалося. Так, наприклад, європейські експерти співпрацюють з українськими колегами з питань передання ноу-хау у сфері управління компаніями та промислової і сільськогосподарської технології. У галузі науки та освіти організовується обмін науковцями, викладачами та студентами та впроваджуються спільні проекти. Співробітництво в галузях управління розвивається в таких сферах, як митна справа та боротьба зі злочинністю, проводиться обмін документами в таких технічних сферах, як стандартизація та статистика. Значні суми фінансових грантів виділяються на вдосконалення ядерної безпеки та на вирішення проблем, пов’язаних з наслідками Чорнобильської аварії.

Але ще багато чого може бути зроблено, Рада з співробітництва відпрацьовує рекомендації стосовно подальшого розвитку співробітництва в усіх цих сферах. Європейський Союз та Україна дійшли згоди, що особлива увага буде приділятись тим заходам, які можуть сприяти співробітництву України з сусідніми державами. Головним інструментом Європейського Союзу для фінансування економічного співробітництва є програма технічної допомоги ТACIC (див. рамку «ТACIC»)

Установи

Для забезпечення виконання та втілення положень Угоди передбачається створення трьох контрольних комітетів — Ради з співробітництва, Комітету з співробітництва та Парламентського комітету з співробітництва.

1. Рада з співробітництва.

Рада з Співробітництва скликається раз на рік. З боку України до Ради входять члени Уряду України, а з боку Європейського Союзу—члени Ради Європейського Союзу та члени Європейської комісії.

Рада з співробітництва стежить за виконанням Угоди. Угода визначає ряд специфічних завдань Ради, але вона має право обговорювати будь-які питання, які цікавлять обидві сторони, та давати рекомендації.

Серед важливих завдань ради слід назвати: вивчення заходів щодо контролю імміграції, умов праці громадян країн обох сторін, умов переведення соціального забезпечення, умов для ділових людей, надання рекомендацій щодо відкриття ринку послуг, надання рекомендацій із захисту прав інтелектуальної власності, надання рекомендацій щодо галузевого співробітництва та технічної допомоги, вирішення спорів з питань Угоди та їх передання у разі необхідності на розгляд мирових посередників, які можуть надати незобов’язуючі рекомендації.

Рада з Співробітництва має бути проінформована про будь-які обмеження обміну валют, законодавство про конкуренцію, існуючі чи заплановані субсидії, будь-які існуючі чи заплановані кількісні обмеження в торгівлі.

2. Комітет із співробітництва.

Комітет із співробітництва скликається на рівні вищих урядових службовців. Він повинен готувати засідання Ради з співробітництва та забезпечити безперервність між засіданнями.

Україна та Європейський Союз навперемінно головуватимуть у Президії Ради і Комітету.

3. Парламентський комітет із співробітництва.

До Парламентського комітету з співробітництва входять члени Верховної Ради (Парламенту) України та Європейського парламенту. Це є форум для політичного діалогу між парламентарями Європейського Союзу