Міжнародна економічна діяльність України
521

1.  Огляд напрямів та останніх змін у торговельній політиці України.

2.  Хід та результати двосторонніх переговорів щодо доступу до ринку товарів та послуг [8].

3.  Політика у сфері підтримки та субсидування сільськогосподарської галузі.

4.  Обговорення різних аспектів зовнішньоторговельного режиму, серед них — щодо застосування системи:

·  технічного регулювання, стандартизації, сертифікації (TБT);

·  санітарних та фітосанітарних заходів (СПС).

5.  Захист прав інтелектуальної власності.

Рішення Робочої комісії СОТ

1.  Висловлено розчарування та занепокоєння погіршенням торговельного та інвестиційного режиму України, яке відбулося за останній час, та стійкою практикою дискримінації при стягненні ПДВ, акцизного збору, застосуванні мінімальної митної вартості. Наголошено, що без реального забезпечення відповідності торговельно-економічного режиму нормам та принципам системи ГАТТ/СОТ результати двосторонніх переговорів щодо доступу до ринків товарів та послуг не будуть мати вирішального значення для вирішення питання про приєднання України до цієї багатосторонньої міжнародної системи.

2.  Даючи характеристику ходу двосторонніх переговорів щодо доступу на ринок товарів і послуг, делегації висловлювалися дуже позитивно, деякі зазначили, що вже незабаром можливе підписання відповідних документів (Угорщина, Словенія та ін.). У цілому схвально був оцінений графік зобов’язань у сфері послуг, відзначена чимала робота, проведена з метою його коректного викладення. За результатами проведених двосторонніх переговорів можна відзначити певне просування в питаннях узгодження зобов’язань щодо доступу до ринків товарів та послуг. Необхідно продовжувати докладати зусилля в цьому напрямі.

3.  Позитивно оцінено наміри щодо незастосування експортних субсидій. Були обговорені технічні аспекти підготовки формату зобов’язань України щодо підтримки сільського господарства (АСС/4), відзначено необхідність використання фактичних даних, намічені подальші заходи щодо приведення його у відповідність до вимог СОТ.

4.  Серед особливих проблем у цьому плані були відзначені:

·  система контролю імпортованої продукції залишається непередбачуваною, непрозорою, заплутаною. На одну й ту саму продукцію потрібно отримати кілька сертифікатів замість одного. Були позитивно оцінені зусилля України щодо врегулювання питань на двосторонній основі, але зазначено, що проблеми необхідно вирішувати «системно»;

·  порушення принципу недискримінації щодо зборів, які стягуються за процедури сертифікації.

Країни — члени Робочої комісії зазначили, що без прогресу у сфері технічного регулювання неможливо очікувати прогресу в питанні вступу України до СОТ.

5.  Українська делегація розповсюдила Меморандум щодо захисту прав інтелектуальної власності в Україні, в якому, зокрема, пояснювалась необхідність перехідного періоду в три роки. Делегації країн — членів СОТ (США, ЄС, Канада) зазначили, що законодавство та практика в цій сфері мають бути приведені до положень ТРІПС до моменту вступу до СОТ.

Сьоме засідання Робочої комісії,
12 липня 2000 р.

Питання, що розглядались під час засідання

До засідання Україною було підготовлено і направлено до Секретаріату СОТ такі документи, які висвітлюють пов’язані з торгівлею аспекти законодавства і практики у сферах:

·  технічних бар’єрів у торгівлі;

·  іноземного інвестування;

·  приватизації в Україні;

·  податкового режиму в Україні;

·  політики в галузі сільського господарства;

·  державних торговельних підприємств;

·  співробітництва з країнами СНД;

·  захисту прав інтелектуальної власності;

а також

·  додаток до Графіка специфічних зобов’язань у сфері послуг;

·  Консолідований список змін до чинного митного тарифу станом на 01.04.2000 р.;

·  перелік чинних, а також скасованих з червня 1999 р. нормативних та законодавчих актів у сфері зовнішньоторговельного режиму України;

·  перелік проектів нормативних та законодавчих актів у сфері зовнішньоторговельного режиму України та стан їх розгляду.

У період з 6 по 11 та 13 липня 2000 р. відбулися двосторонні переговори з делегаціями Австралії, Аргентини, Болгарії, Бразилії, ЄС, Індії, Канади, Кореї, Куби, Нової Зеландії, Норвегії, Панами, Польщі, Словаччини, Словенії, США, Туреччини, Уругваю, Швейцарії.

На засіданні Робочої комісії розглядалися питання режиму доступу на ринок промислових і сільськогосподарських товарів, послуг, захист прав інтелектуальної власності, проблеми гармонізації законодавства і практики його застосування до норм і принципів СОТ тощо.

Примітки:

1. З 6 по 9 грудня 1995 р. відбулися двосторонні переговори та консультації з делегаціями США, ЄС, Канади, Австралії, Японії, Словенії та Польщі.