Міжнародна економічна діяльність України
511

та України. Парламентський комітет обмінюється інформацією з Радою з співробітництва й уповноважений давати рекомендації.

Загальні винятки та вирішення спорів

А. Загальні винятки.

Положення Угоди є зобов’язуючими для Європейського Союзу й України. Існує лише кілька особливих випадків, коли сторони можуть вживати заходів у громадських інтересах, які не відповідають положенням Угоди:

·  заходи щодо запобігання розкриттю важливих державних таємниць;

·  заходи стосовно виробництва та торгівлі зброєю;

·  спеціальні заходи щодо збереження законності та порядку і збереження миру.

Крім того, Європейський Союз чи Україна, залишають за собою право вводити обмеження доступу на ринок, бізнесу, інвестицій у випадках, наведених нижче, якщо всі заборони не є засобами самовільної дискримінації чи прихованого обмеження торгівлі:

для проведення державної політики та діяльності, з нею пов’язаної, з метою захисту громадської безпеки, громадської моралі та здоров’я тощо;

захищати природні ресурси, включаючи золото, срібло, а також мистецькі скарби та інтелектуальну власність та ін.

Б. Вирішення спорів між Європейським Союзом та Україною

У разі виникнення спорів щодо застосування чи впровадження Угоди Рада з Співробітництва буде намагатись знайти рішення, даючи певні рекомендації. Якщо згоди, незважаючи на це, не буде досягнуто, кожен — Рада, Україна та Європейський Союз — може призначити свого мирового посередника. Мирові посередники більшістю голосів ухвалять рекомендацію, що не буде зобов’язувальною.

Якщо будь-яка зі сторін вважає, що зобов’язання не виконуються, то вона може вжити відповідних заходів, але тільки повідомивши Раду з Співробітництва заздалегідь, даючи їй час для знаходження рішення. Однак, якщо одна зі сторін відрікається від Угоди або порушує основоположні принципи демократії та права людини чи принципи ринкової економіки, тоді інша сторона може негайно призупинити дію Угоди без попередніх консультацій. У будь-якому випадку, дія у відповідь спричинить мінімум порушень функціонування Угоди.

Вирішення спорів між громадянами та компаніями Європейського Союзу та України.

Громадяни та компанії Європейського Союзу та України також повинні мати можливість ефективно захищати свої права, що випливають з Угоди, інших угод та законодавства. З цією метою Європейський Союз та Україна гарантують громадянам і юридичним особам одне одного такий самий доступ в суди й адміністративні органи, як і своїм громадянам і юридичним особам. Вирішуючи комерційні спори, Європейський Союз та Україна заохочуватимуть застосування арбітражу відповідно до міжнародної практики і на основі міжнародного права.

Що таке Угода про Партнерство та Співробітництво? Короткий довідник по Угоді, підписаній в Люксембурзі 16 червня 1994 р. між Європейським Союзом та Україною. Комісія Європейських співтовариств, Представництво Європейської Комісії в Україні. — 1998.