Міжнародна економічна діяльність України
519

7. Необхідний аналіз наданої інформації.

Третє засідання Робочої комісії,
24—25 червня 1996 р.

Питання, що розглядались під час засідання

1. Аналіз процесу гармонізації зовнішньоторговельного законодавства України відповідно до вимог СОТ на підставі інформаційних матеріалів та відповідей України на додаткові консолідовані запитання країн — членів СОТ [2].

2. Вивчення формалізованої схеми чинного режиму надання послуг в Україні, умов і строків початку та проведення переговорів про доступ до ринків послуг, підходу України до формування зобов’язань відповідно до вимог ГАТТ.

3. Аналіз відповідності систем стандартів та сертифікації товарів; ліцензування імпорту та митної оцінки вимогам Угоди про технічні бар’єри в торгівлі, Угоди про імпортне ліцензування, Угоди про застосування Статті VII ГАТТ-94.

4. Аналіз Правил визначення країни походження товарів. Аналіз останніх змін у зовнішньоторговельному режимі України.

5. Аналіз преференційних торговельних угод України на відповідність вимогам СОТ.

Рішення Робочої комісії СОТ

1. Особливу занепокоєність делегацій викликає офіційна позиція Уряду України щодо вирівнювання торговельного та платіжного балансів України шляхом скорочення імпорту. Ця позиція вважається несумісною з нормами та принципами системи ГАТТ/СОТ.

2. Необхідне доопрацювання формалізованої схеми діючого режиму надання послуг в Україні (доповнення за секторами фінансових, банківських, телекомунікаційних послуг та послуг у галузі морських перевезень), підготовки на її основі офіційної позиції для переговорів.

3. Система нетарифного регулювання в Україні не повністю відповідає вимогам СОТ і спрямована на суттєве скорочення імпорту та підтримку розвитку імпортозамінної продукції. Це насамперед стосується системи ліцензування імпорту (додатковий адміністративний контроль поряд із сертифікацією зазначеної продукції), системи індикативних цін, реєстрації контрактів, додаткових механізмів ліцензування, сертифікації та патентування торговельної діяльності у сфері внутрішньої торгівлі.

4. Позитивно була сприйнята інформація про підготовку нового Митного кодексу України, в якому враховані вимоги угод Уругвайського раунду переговорів про митну оцінку, порядок визначення країни походження товару, а також результати роботи щодо вдосконалення системи митних зборів. Проте ще раз була підкреслена невідповідність системи ліцензування імпорту вимогам відповідної угоди СОТ. Зокрема, зазначалось, що збори за отримання ліцензій перевищують реальні витрати держави та мають характер податку, система надмірно забюрократизована і має не обліковий, а дозвільний характер, дублює систему сертифікації, тобто з боку СОТ розглядається як прихований механізм нетарифного регулювання.

5. Була звернута увага на необхідність удосконалення угод про вільну торгівлю в рамках СНД відповідно до вимог Статті XXIV ГАТТ,
на необхідність перегляду угоди про промислову кооперацію в рам-
ках СНД, яка суперечить умовам недискримінаційної торгівлі системи ГАТТ/СОТ.

Четверте засідання Робочої комісії,
6—7 травня 1997 р.

Питання, що розглядались під час засідання

1. Звіт про підсумки першого раунду переговорів про доступ до ринку товарів [3].

2. Звіт про підсумки першого раунду переговорів про зобов’язання щодо доступу до ринку послуг у рамках вступу України до СОТ.

3. Аналіз процесу гармонізації системи державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності відповідно до правил СОТ з особливою увагою до системи стандартів та сертифікації, ліцензування імпорту, митної оцінки, митних зборів та правил визначення країни походження товарів.

4. Аналіз проекту Митного кодексу України на відповідність вимогам Угоди про митну оцінку СОТ, Угоди про правила походження товарів, Статті VII ГАТТ 1994 р.

5. Обговорення та погодження на багатосторонньому рівні зобов’язань України щодо державного субсидування агропромислового комплексу та позиції України щодо формування зобов’язань з приведення системи підтримки АПК у відповідність до вимог Угоди про сільське господарство СОТ (у форматі АСС/4).

Рішення Робочої комісії СОТ

1. Робоча комісія звернула увагу делегації України на необхідність приєднання України до Угоди про торгівлю інформаційними технологіями. Робоча комісія звернула увагу української делегації на проблему, яка пов’язана із запровадженням в Україні наприкінці 1996 р. специфічного імпортного мита.

2. Робоча комісія дала високу оцінку результатам першого раунду переговорів. Зокрема, було зазначено, що формат підготовлених документів відповідає вимогам ГАТС, а рівень специфічних зобов’язань у секторах є доброю основою для проведення переговорів з метою досягнення угод із зацікавленими країнами — членами СОТ. На наступних переговорах основну увагу доцільно зосередити на ринках фінансових та страхових послуг і завершити технічне доопрацювання зобов’язань у секторі професійних послуг.