Міжнародна економічна діяльність України
544

II.II. Співпраця в галузі охорони навколишнього середовища, енергетики та ядерної безпеки

28. ЄС намагатиметься зміцнити загальноєвропейську стабільність та співпрацювати з Україною в галузі енергетики та ядерної безпеки через надання підтримки у здійсненні комплексної реформи енергетики, зокрема завдяки продовженню співпраці з Україною над виконанням Плану фінансового оздоровлення енергетики, який передбачає лібералізацію цін, поліпшення збору платежів та приватизацію розподільних компаній. У контексті цієї діяльності ЄС пропагуватиме ефективне та раціональне з екологічної точки зору використання енергії в Україні та зміцнення нових інститутів і органів у галузі енергетики й їхнього потенціалу в плані вироблення політики.

29. Ядерна безпека та виведення з експлуатації Чорнобильської атомної електростанції є пріоритетними питаннями у стосунках між ЄС та Україною. ЄС підтримує розвиток незалежного органу ядерного регулювання в Україні.

Європейський Союз підтримає Україну через надання коштів для заміни енергогенеруючих потужностей в Україні.

30. ЄС також заінтересований у посиленні співробітництва з Україною з таких питань, як захист від радіації, поводження з відходами, знезараження та демонтаж ядерних установок та досліди в галузі технології синтезу. Нещодавно підписані між Союзом та Україною угоди про співробітництво в царинах ядерної безпеки та термоядерного синтезу полегшать це співробітництво.

31. Окрім цього, ЄС закликає Україну вжити рішучих заходів у галузі захисту навколишнього середовища. Захист здоров’я населення від забруднення питної води, повітря та ґрунту, а також раціональне та відповідальне використання природних ресурсів і обмеження транскордонного забруднення повітря та води є пріоритетами в цій галузі.

III. Підтримка зміцнення співпраці між ЄС та Україною в контексті розширення ЄС

Після завершення процесу розширення, що триває, деякі майбутні країни — члени ЄС матимуть спільний зовнішній кордон з Україною. ЄС прагне зробити обопільно вигідний для Союзу та України внесок у цей процес. У цьому зв’язку ЄС пропонує посилити співпрацю з Україною, приділяючи особливу увагу співпраці в галузі юстиції та внутрішніх справ. ЄС також підтримує участь України в регіональних, загальноєвропейських та світових структурах.

Європейський Союз міг би посилити співпрацю з Україною в таких галузях:

III.I. Підтримка інтеграції України в європейську та світову еконо-
міку

32. Союз підтримує Україну та закликає її подвоїти свої зусилля з виконання вимог до членства у Всесвітній торговельній організації. Союз закликає Україну повною мірою скористатися з можливостей, котрі пропонує УПС, для заохочення двосторонньої торгівлі та інвестицій. Союз також вивчить обставини, які, разом із вступом до ВТО, могли б забезпечити створення в майбутньому зони вільної торгівлі між ЄС та Україною, як це передбачено УПС.

33. Для створення в Україні сприятливого інвестиційного клімату ЄС закликає Україну провести переговори та ратифікувати подальші двосторонні угоди про захист інвестицій з країнами — членами ЄС для заохочення прямих іноземних інвестицій. ЄС також закликає місцеві, регіональні та загальнонаціональні органи влади України скористатися з можливостей, що їх надає новий закон про державні концесії щодо залучення інвестицій у суспільну інфраструктуру та послуги.

III.II. Співпраця в галузі юстиції та внутрішніх справ

34. ЄС та Україна мають спільну заінтересованість у розвитку співробітництва у боротьбі з нелегальною імміграцією та торгівлею людьми. ЄС та Україна поділяють заінтересованість у розвитку співробітництва в галузі безпеки кордонів та боротьби проти спільного лиха — організованої злочинності, включаючи відмивання грошей, нелегальну торгівлю зброєю та наркотиками.

35. З огляду на процес розширення ЄС, що триває, Союз намагатиметься інтенсифікувати діалог з Україною з питань узгодження української візової політики з ЄС через визначення візових вимог відповідно до норм ЄС та запровадження подорожніх документів, підроблення яких є достатньою мірою неможливим.

III.III. Регіональне та транскордонне співробітництво з сусідніми країнами

36. ЄС підтримує розвиток та зміцнення ініціатив регіонального та транскордонного співробітництва за участі України та сусідніх їй країн. У цьому контексті ЄС надаватиме першорядного значення питанням прикордонного господарства.

37. Що стосується розвитку інфраструктурних мереж, зокрема в царинах транспорту, електрозв’язку, електроенергетики та трубопроводів. ЄС через програму ТАСІС приділяє особливу увагу регіональним ініціативам, таким як ІНОҐЕЙТ (міждержавний транзит нафти й газу в Європу) та ТРАСЕКА (транспортний коридор Європа—Кавказ—Центральна Азія), прагнучи до поліпшення економічного співробітництва в регіоні. ЄС
збільшуватиме масштаби роботи в напрямку з’єднання українських транспортних систем (автомобільних та залізничних) із трансєвропейськими мережами, а також шукатиме взаємно задовільних шляхів вирішення транспортних питань. У процесі виконання цих завдань спеціальна увага при­ділятиметься поліпшенню координації з іншими донорами та міжнародними фінансовими інституціями, а також стимулюванню залучення приватного сектору, який буде вирішальним для успішності зусиль, що докладатимуться.

ІНСТРУМЕНТИ ТА ЗАСОБИ

Загальні положення

38. Ця Спільна Стратегія має здійснюватися відповідно до застосовуваних положень Договорів. Рада та Комісія, відповідно до Ст. 3 та 13 Договору про Європейський Союз, мають забезпечувати єдність, послідовність та ефективність заходів Союзу з виконання цієї Спільної стратегії.