Міжнародна економічна діяльність України
78

Терміни та поняття

Торгівля міжнародна — торгівля між країнами або різнонаціональними контрагентами, яка складається з експорту й імпорту товарів і послуг. Переважною формою Т.м. є комерційно зумовлені дії відповідно до міжнародних контрактів. Разом з тим міждержавні торговельні акції, які реалізуються переважно відповідно до міжнародних угод, регулюються державою в особі її компетентних органів.

Контроль експортний — комплекс адміністративних, організаційних, юридичних та економічних заходів з метою заборони, обмеження та контролю вивезення з території певної країни (групи країн) окремих товарів і послуг. Такі заходи застосовуються передусім до товарів і послуг стратегічного характеру. У тих випадках, коли є намір протидіяти іншій країні (іншим країнам) в озброєнні або при проведенні військово-політичних заходів у небезпечному для країни-експортера (країн-експортерів) напрямі, обмеженням можуть підлягати і товари подвійного (цивільно-військового) призначення та високотехнологічні товари й послуги. К.е. — це передусім дозвільний режим реалізації експорту, його ліцензування, установлення переліків та списків предметів вивезення. У міжнародно конфліктних випадках К.е. — це засіб економічного тиску, безпосереднє та довгострокове обмеження можливостей технологічного розвитку країни (країн), проти якої (яких) здійснюються відповідні акції.

Відносна надлишковість фактора висока забезпеченість національної економіки певним фактором виробництва порівняно з іншими факторами (у таких випадках кажуть про порівняльну насиченість) з урахуванням відповідних пропорцій в інших країнах (наприклад, країна вважається такою, що має надлишок робочої сили, якщо співвідношення між її кількістю та іншими факторами є вищим, ніж у решті країн світу або в інших країнах, з якими вона активно кооперує).

Відносна дефіцитність фактора — порівняно низька забезпеченість національної економіки певним фактором виробництва, або його порівняльна нестача у співвідношенні з іншими факторами з урахуванням відповідних факторних пропорцій в інших країнах.

Контрольні питання

1. Які об’єктивні переваги у господарській діяльності відкриває потенціал міжнародної торгівлі товарами?

2. У чому полягають особливості участі України в міжнародній товарній торгівлі?

3. Якими інструментами держава може впливати на характер та умови міжнародної торгівлі?

4. Назвіть основні факторні передумови участі України в міжнародній торгівлі.

5. Якими є основні галузеві та геополітичні пріоритети розвитку української міжнародної торгівлі?

Література

1.  Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» // Відомості Верховної Ради. — 1991. — № 29. — Ст. 377 (з подальшими змінами). Див. сервер ВР України. www.rada.kiev.ua.

2.  Балабанов И., Балабанов А. Внешнеэкономические связи: Учеб. пособие. — М.: Финансы и статистика, 1998. — 512 с.

3.  Бураковський І. Теорія міжнародної торгівлі. — К.: Основи, 1996. — 241 с.

4.  Циганкова Т. М., Петрашко Л. П., Кальченко Т. В. Міжнародна торгівля: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2001. — 488 с.

5.  Внешнеэкономическая деятельность: Учеб. пособие. — Минск: Выш. шк., 1997. — 207 с.

6.  Внешнеторговые сделки / Сост. И. С. Гринько. — Сумы.: Фирма «Реал», 1994. — 464 с.

7.  Международная торговля: финансовые операции, страхование и другие услуги. — К.: Торгово-изд. бюро BHV, 1994. — 480 с.