Техноекологія
109

використовують підземні резервуари з водою. Це дозволило виконати реконструкцію маяка на Кольському півострові, який до того працював на ядерному паливі.

СЕС дуже зручно використовувати в сільській місцевості для опалення будинків, ферм, теплиць і для потреб в гарячій воді сезонних користувачів: баз відпочинку, дачних поселень, плавальних басейнів і ін.

Найбільша в світі сонячна пічка функціонує з 1970 року на півдні франції в Піренейських горах. Вона надає температуру до 2000°С. В США (Каліфорнія) побудована геліостанція, яка обслуговує
3000 родин.

В Україні (Крим) в 1985 році була введена в експлуатацію СЕС потужністю 5 МВТ.

Недолік геліосистем складається з декількох від’ємних показників. Насамперед це невисокий ККД установок. Їх будівництво на 1 кВт виробленої енергії в 4…6 разів дорожче, ніж вартість АЕС, а також в декілька разів дорожче будівництва ГЕС і ТЕС. Досвід експлуатації показав, що для геліоустановок потрібні великі площі. Так для установки потужністю 30…40 МВт треба площу в 1 км2. для міста з числом жителів 1 млн. потрібно площу розміром 2…5 км2. залежність від кліматичних і метеорологічних умов місцерозташування СЕС вимагає додаткових витрат на акумуляцію теплової енергії.

Створення активних СЕС пов’язано з виготовленням великої кількості дзеркал. Але технологія їх виробництва пов’язана із застосуванням ртуті. При виготовленні фотоперетворювачів використовують з’єднання миш’яка, селена, сурьми, кадмія і інших токсичних елементів. Для виділення їх із стічних вод та викидів в атмосферу треба застосовувати складні і дорогі засоби очищення.

5.5.2. вітроенергетика

Вітроенергетичні станції (ВЕС) використовують енергію вітра. В деяких державах їх дуже широко застосовують. Так в США працюють декілька десятків тисяч вітроенергоагригатів. У Великобританії вітроенергоустановки (ВЕУ) виробляють 500 МВт, Німеччині і
Данії – по 100 МВт, Нідерландах – 140 МВт. Але батьківщиною ВЕС вважають Росію, так як в 1890 році невідомим вченим був винайдений і побудований перший вітровий електрогенератор.

В Україні будують декілька крупних ВЕС, найбільша з яких Донузлавська виробила в 1997 році 2,3 млн. кВт/год електроенергії. В основному ці станції розташовані в південних областях країни.