Техноекологія
91

5. енергетика

5.1. Основні відомості про енергетику

Енергетика – це галузь народного господарства, яка охоплює добування природної енергетичної сировини, вироблення, перетворення, передачу і використання різних видів енергії, головним чином електричної і теплової. Енергетика – основа добробуту і діяльності людини. Використання енергії в різних країнах світу дуже нерівномірне. Так в країнах Африки, що розміщені південніше від Сахари, витрати енергії на одну людину в 80 разів менші, ніж в промислово розвинених країнах Європи, Азії і Америки. Для того, щоб країни, які розвиваються могли зрівнятися до 2025 року за споживанням енергії з промислово розвиненими країнами, глобальне виробництво енергії необхідно збільшити в 5 разів.

Але, якщо глобальне виробництво енергії збільшити в 5 разів, то екосистема нашої планети такого навантаження взагалі може не витримати, особливо якщо це збільшення буде відбуватися за рахунок використання традиційної органічної енергетичної сировини, що не відновлюється (нафта, природній газ, вугілля, торф), а також мінеральної – урану, сланців та інших.

Залежно від природних властивостей первинних енергоресурсів і технології одержання на їх основні теплової і електричної енергії енергетичні підприємства різною мірою забруднюють навколишнє середовище відходами свого виробництва (рис. 22). В кінцевому результаті це може призвести до катастрофічних наслідків як в окремих регіонах, так і вцілому на планеті. Це стосується, насамперед, глобального потепління, що обумовлено надходженням до атмосфери у великій кількості вуглекислого газу і фреонів. Щорічно концентрація діосксиду вуглецю в атмосфері зростає на 0,3%. Через 75 років ця концентрація зросте на 20%, що приведе до підвищення середньої температури біосфери на 0,2…0,4°С і, як наслідок, до танення гірських і полярних льодовиків, затоплення значної території суші.

Існуюча технологія енергетичного виробництва на вугіллі і нафті завдає шкоди природі і людині внаслідок небезпечних викидів летючого попілу, сірчистого газу, окислів азоту і деяких вуглеводів. Дослідження свідчать, що вугільний попіл – пилові частки осадових порід землі містять в своєму складі радіоактивні домішки урану, торію, радію і калію. Таким чином теплові електростанції (ТЕС), що працюють на вугіллі забруднюють довкілля радіонуклідами більше ніж атомні станції (АЕС) при їх роботі в звичайному режимі.