Техноекологія
154

заводах налагоджено випуск пустотілої силікатної цегли, що дозволяє знизити витрати сировини, вагу будівельного матеріалу при достатньо високій теплозахисній здібності стінових огорож.

Різновидом силікатної цегли є вапново-шлакова і вапново-зольна цегла, при виробництві яких замість піску та частково вапна застосовують шлаки і золу. При цьому перебування виробів в автоклавах скорочується, зменшуються витрати в’яжучого матеріалу на 35..40%, собівартість продукції знижується на 15…20%. недоліком цих цеглин є менша щільність і міцність і більш висока теплопровідність.

Силікатні бетони за своїми якостями дуже різноманітні. Вони можуть бути щільної або пористої будови.

Важкий силікатний бетон за багатьма показниками наближається до цементобетонів при меншій собівартості виготовлення. Заповнювачем тут є тонкопомелений пісок.

Легкі силікатні бетони на пористих заповнювачах виготовляють на тих же в’яжучих, що і важкі бетони, але заповнювачами для них слугують керамзит, аглопорит, перліт, шлакова пемза і ін. Їх застосовують при виготовленні армованих силікатобетонних виробів і конструкцій (блоків, панелей, плит) для теплової ізоляції стін, перекриття.

Чарункуваті силікатні бетони діляться на газосилікатні і піносилікатні.

піносилікатні – одержують шляхом змішування технічної піни з попередньо розмолотою вапняково-кремнеземою сумішшю з подальшою обробкою відфарбованих виробів в автоклаві. При замішуванні вапняково-кремнеземої суміші з газоутворювачем (алюмінієвою пудрою і ін.) одержують газосилікатні бетони.

Вироби з чарункуватих силікатних бетонів (панелі, блоки) мають дрібнопористу структуру, невелику теплопровідність, добру морозостійкість. Зовнішні стіни зі газосилікатних панелей на 25…30 % дешевше крупнопанельних залізобетонних і керамзитобетонних стін з утепленням. Сталева арматура, що застосовується в конструкціях з чарункового силікатного бетону, повинна мати спеціальну антикорозійну обмазку.

9.2.3. Будівельна (керамічна) цегла

Для виробництва цегли використовуються в основному легко сплавні глини середньої пластичності, що містять до 45..50% піску без великих включень вапна та каменю. цегельні глини вміщують