Техноекологія
63

дощів, танення снігу, надходження поверхневих і ґрунтових потоків води.

Так, на полі шахти «Свердловскантрацит» в 1976 р. в районі допоміжного ствола утворилась провалина розміром в плані 10 х 16 м і глибиною близько 8 м. Причиною появи провалу послужили паводкові води. Після спорудження спеціального водохідного каналу провалення поверхні в даному місці припинились.

В той же час вплив водонасиченності поверхневого масиву на обвалення порожнин, які залишились після закриття шахти, може бути використано як одним із способів ліквідації порожнин в шахті. Наприклад, в США (штат Вайоминг) внаслідок інтенсивного і тривалого зрошення водою з місцевої річки утворилось замулення порожнин в нижній частині шахти, що з виконанням послідуючої засипки і укріплення верхніх елементів шахти дозволило повністю ліквідувати небезпеку утворення провалин поверхні землі.

Провалини можуть з’являтись і тоді, коли розвинене скріплення обвалу порожнини з’єднується з вищерозташованим водоносним шаром, внаслідок чого під землею утворюється лійка розмиву, гирло якої може виходити на поверхню землі. Такий випадок трапився на шахті «Селідовська», де утворилась лійка діаметром 5 м і глибиною 64 м.

Значний вплив на розвиток обвалин і їх параметри здійснюють пливуни і водонасичені піски. При досягненні скріпленням обвалення пливунів утворюється їх винос з великою швидкістю і під великим тиском в порожнину виробленого простору (рис. 15).

15

Рис. 15. Розвиток лійки обвалення при наявності пливунів

Так на полі шахти «Кремінна-Східна» об’єднання «Лисічанськвугілля» при наявності пливуну потужністю 15 м розмір провалини становив 15 х 5 м при глибині 6 м.