Техноекологія
64

Зниження рівня води в затоплених гірничих виробках може також бути причиною обвалення і утворення лійки обвалення з виходом на поверхню землі, що є наслідком зменшення підтримуючого тиску на стелю порожнин.

3.3.5. Гідроекологічні проблеми закриття шахт

Гідрогеологічна структура Донецького кам’яновугільного басейну являє собою систему пологозалягаючих і крутопадаючих водоносних горизонтів, які приурочені до тріщинуватих піщаників і вапняків з розподільчими слабководопроникливими шарами у вигляді аргілітів і алевролітів. Умови взаємозв’язку між окремими водоносними горизонтами визначаються, насамперед, фільтраційними властивостями слабкопроникливих шарів, а також наявністю в масиві зон геологічних руйнувань.

Внаслідок підземного видобування вугілля в природній гідродинамічній структурі масиву гірничих порід трапляються корінні зміни в природній проникливості, а саме, гідродінамики підземних потоків.

Ступінь дренування водоносних горизонтів підземними виробками, яка визначається величинами припливу води в очисні простори, тісно пов’язана з параметрами ведення гірничих робіт, застосовуваними технологією і видобувним обладнанням, способом керування покрівлею та іншими факторами.

В даний час на площах всіх вугледобувних районів Донбасу спостерігається значне регіональне пониження рівнів підземних вод як кам’яновугільних, так і покривних відкладень, що практично повністю порушує водний баланс зони активного водообміну і помітно впливає на водні об’єкти: припинили існування десятки джерел і колодязів, знизилися притоки річок і підземних потоків.

В тих місцях де утворюються провалини, або осідання денної поверхні навпаки спостерігається підйом рівнів підземних вод і, як наслідок, підтоплення житлових масивів, тобто затоплення підвалів, погребів, комунікацій, фундаментів будинків, кореневої системи рослин тощо.

Зміна гідрогеологічного режиму спостерігається при повному або частковому затопленні шахти. Повне затоплення є оптимальним способом ліквідації шахти. Але це можливо тоді, коли затоплення шахти не веде до погіршення еколого-геологічної ситуації, яка пов’язана з підтопленням житлових і промислових об’єктів. Такі обставини придатні для ізольованих віддалених від населених пунктів і промислових об’єктів шахт.