Техноекологія
146

походження існують у Харківський, Донецькій, Запорізькій та інших областях.

В якості цементної сировини використовуються карбонатні породи (вапняки, крейда, мергелі), гіпси та глини, котрі зустрічаються на всій території України, але найбільше – у Донецькій, харківській, Львівській, Рівненській, Хмельницькій, Чернігівській,
Івано-франківській областях та в Криму. Глини, суглинки, глинисті сланці та мергелі, що придатні для виробництва цегли та черепиці, поширені практично на всій території України (крім Карпат та Криму). Розвідані запаси кварцових пісків становлять 220 млрд. т, які сконцентровані у 24 районах країни. Окрім сировини, котру потрібно обробляти, в Україні знаходяться дуже багаті поклади будівельного каміння (близько 8 млрд. м3 розвіданих запасів) та якісного облицювального каміння (понад 280 млн. м3).

Сировиною для виготовлення будівельних виробів є також відходи таких галузей як теплоенергетика, металургія, вугільна промисловість. Нафтопереробна промисловість забезпечує сировиною виготовлення пластмасових будівельних виробів.

Найбільш потужні підприємства по виробленню цементу зосереджені в Донецько-Придністровському (Донецька область, Кривий Ріг та Дніпродзержинськ Дніпропетровської області) та північно-західному (львівська та Рівненські області) економічних районах. В останній час створені нові сучасні підприємства з вироблення цементу в Харківській області (Балаклія), Хмельницької області (Кам’янець-Подільський), Миколаївської області (Ольшанське).

Виробництво будівельної кераміки зосереджено в Донецькій, Харківській, Львівській та Хмельницьких областях.

В Україні працюють 37 заводів скляної промисловості. Найпотужніші з них розташовані в містах Констянтинівці, Лисичанську, Львові, Херсоні, Керчі, Одесі, смт. Буча (Київська область).

Заводи силікатної та глиняної цегли має кожна область і кожний крупний промисловий центр. Силікатні вироби (крім цегли) виготовляють в сумах, Миколаєві, Білгород-Дністровському (Одеська область), Славуті (Хмельницька область).

Виробництва промисловості нерудних будівельних матеріалів розташовані в багатьох районах країни. Основні з них знаходяться в Запоріжжі, Житомирі, Кривому Розі, Києві, Дніпропетровську, Донецьку, Гнівані, Коростені, Кременчуці, Хусті та ін.