Техноекологія
161

З різних конструкцій рукавних фільтрів в промисловості будівельних матеріалів застосовують різні типи волокнистих фільтрів. Їх виготовляють з синтетичних скловолокон. В залежності від особливостей фільтруючого матеріалу вони затримують частки пилу розміром від 0,005 до 1 мкм з ефективністю до 99%.

Недоліком волокнистих фільтрів є збільшення питомого опору в процесі експлуатації і неможливість регенерації, тобто вимагається заміна фільтруючого матеріалу.

Для видалення великих за розмірами і масою твердих часток застосовують циклони – апарати, які працюють на дії відцентрових сил.

Завдяки простоті конструкції та експлуатації, відносно невеликої вартості та втрат напору, а також високої продуктивності циклони широко застосовуються в промисловості будівельних матеріалів.

Недоліком простих (однокорпусних) циклонів є залежність якості їх роботи від рівномірності надходження газу до цих пристроїв, а також низьку ефективність при вловлюванні часток розміром менше
5 мкм. Цей недолік усувається в батарейних циклонах. Ефективність батарейних циклонів залежить від концентрації пилу та розмірів його часток. Так при розмірах часток пилу в 30…40 мкм ступінь очищення дорівнює 98%, при 10 мкм – 80% і при 4...5 мкм – 60%.

Найбільш ефективнішими пристроями для очищення газових потоків від пилу є електрофільтри. Пил під впливом дії електричного поля осаджується на електродах, з яких він постійно або періодично видаляється шляхом струшування за допомогою спеціального механізму. Конструкція електрофільтрів визначається умовами їх праці з врахуванням складу та властивостей очікувальних газів, концентрації та властивостей пилу, параметрів газового потоку, необхідної ефективності тощо.

В будівельній промисловості застосовують сухі та мокрі електрофільтри з періодичним або постійним видаленням пилу. Сухі електрофільтри рекомендуються для тонкої очистки від пилу різного виду, в мокрих затримується крупнодисперсні частки пилу.

Для очистки вентиляційних виходів з малою концентрацією пилу використовують двохзонні фільтри різних типів. принципова схема  двозонного електрофільтру зображена на рис. 35.