Техноекологія
56

Другою за значенням газоподібною речовиною, що здійснює забруднення довкілля, є оксид вуглецю. оксид вуглецю утворюється при проведенні вибухових робіт і робіт двигунів внутрішнього згорання, рудничних пожежах, вибухах метану і вугільного пилу.

При всіх технологічних процесах, які пов’язані з проходженням гірничих виробок, видобуванням корисної копалини і транспортуванням її, відбувається інтенсивне утворення пилу. Основні процеси, з якими пов’язано це утворення: буріння шпурів і свердловин як у породі, так і в корисній копалині; підривання і прибирання підірваної маси; навантаження, транспортування і перевантаження вугілля і породи; робота прохідницьких і виїмкових комбайнів, агрегатів, стругів, врубових машин, та інших механізмів.

Для запобігання утворенню пилу у вироблених просторах упроваджуються спеціальні механізми з мінімальною кількістю пилоутворення; попередньо зволожують пласти, що сприяє зниженню запиленості повітря на 50…80 %; зрошують місця пилоутворення від осадового пилу при навантаженнях і перенавантаженнях; періодично (3…4 рази в рік) очищають від пилу відкотні та вентиляційні виробки; нормують витрати вибухових речовин; застосовують мокре буріння та буріння з відсмоктуванням пилу; використовують пінно-повітряні та повітряно-водяні завіси.

Якщо пил, який утворюється в вироблених просторах шахти рухається в складі повітряних потоків підземними каналами, трапляється самоочищення їх. Підвищення концентрації вугільного пилу спостерігається, зазвичай, у вентиляційних потоках, які рухаються через скіпові стволи під час завантаження і розвантаження бадьїв.

Інші шкідливі речовини, які виділяються в атмосферу з підземних гірничих виробок, не уловлюються і не знезаражуються, а лише попереджаються, а ті що таки утворюються розбавляються повітрям. Так для попередження окисних процесів в підземних умовах застосовують пожежобезпечні системи розробки пластів, ізолюють вироблені простори, створюють в них інертну атмосферу, знижують втрати корисних копалин, здійснюють швидке і ефективне гасіння пожеж.

Найпоширенішим і активним способом зменшення метану на вугільних шахтах є дегазація розроблюваних та зближених вугільних пластів і вироблених просторів. При правильній дегазації надходження метану в рудникове повітря може бути скорочено на 30…40 % по шахті вцілому і на 70...80 % в межах виробок виїмкових полів.

Щоб зменшити утворення оксиду вуглецю і оксидів азоту, слід не допускати неповного вибухового розкладення зарядів, не виготовляти