Техноекологія
113

5.5.4. енергія морів і океанів

Можливістю перетворення енергії хвиль в електроенергію доведено вже давно. Даними проблемами займаються в Японії, Англії, країнах Скандинавії. Перевага хвильової енергетики в тому, що дана енергія достатньо сильно сконцентрована, доступна для перетворення і, на будь-який проміжок часу, може прогнозуватись в залежності від погодних умов.

Під час приливів і відливів рівні води у берегів змінюються в межах 0,5…10 м. Водні маси між островами або рифами рухаються зі швидкістю до 5 м/с. Враховуючи стабільність приливного процесу (1…2 рази на добу) і великі витрати потоків, можна мати потужні і екологічно безпечні електростанції. Це такі станції як Рамсел (Франція) ‑ 240 МВт, Кемберленд (Канада) – 1,4 ГВт; Северн (Англія) – 8,45 ГВт, Кобекуїд (Канада) – 4,5 ГВт; Тугур (Росія)…6,5 ГВт; Гаролім (Корея) – 0,2 Гвт і інші.

Недоліками приливних електростанцій є:

1)  нерівномірність надходження води на турбіни обумовлює нерівномірність вироблення енергії протягом доби;

2)  великі витрати і малі напори вимагають встановлення значної кількості турбін;

3)  велика вартість.

5.5.5. Біоенергія

Біомаса як акумулятор енергії має велике значення.

Відходи неенергетичних виробництв (харчова і лісова промисловості), а також сільськогосподарські культури є цінними джерелами органічного палива. Вони мають енергію, яку можна отримати за допомогою фізичних, хімічних або мікробіологічних способів. Внаслідок цих процесів біомаса може бути трансформована в один з таких видів палива: газоподібний метан, рідкий метанол, тверде деревне вугілля.

Наприклад, за рахунок відходів виробництва цукру в країнах, що його постачають, покривається 40% палива. Використання біопалива у вигляді дров, гною та бадилля рослин має велике значення більш ніж для 50% населення планети.

Світовий досвід показує, що найбільш ефективним напрямком використання енергії біомаси – це анаеробна переробка з одержанням