Техноекологія
121

виведення з відпрацьованої суміші металу, зволоження відпрацьованої суміші, що значно знижує запиленість повітря на робочих місцях.

Застосування синтетичних смол для виготовлення форм, що усуває операцію сушіння, пов’язано з виділенням оксиду вуглецю і тепловим забрудненням цехів і навколишнього середовища.

Покриття формовибивних решіток накатними кожухами значно знижує пилоутворення.

Плавка в електричних плавильних агрегатах, безківшеве розливання металу, автоматизація інших технологічних процесів значно зменшує теплове-, пилове- і інше забруднення робочих приміщень і навколишнього середовища.

Відпрацьовані суміші ливарного виробництва треба регенерувати. Якщо немає такої можливості, то необхідно їх використовувати в інших галузях народного господарства: піски, як баластний матеріал для вирівнювання рельєфу; дрібні фракції формових сумішей для виробництва цегли, стінових блоків: дрібну фракцію шлаку – як добрива.

Відпрацьовані суміші, які містять шкідливі речовини, при неможливості їх регенерації і нейтралізації, повинні бути захоронені за санітарними правилами.

Велике тепловиділення при плавці сплавів і охолоджуванні виливків треба використовувати для теплопостачання цих виробництв.

6.2. Оброблювальне виробництво

Основна мета обробного процесу в машинобудуванні є доведення параметрів виливок або інших заготівок до тих розмірів, які обумовлені Держстандартом на виготовлення деталей машин або іншої продукції. Порівняно з ливарним виробництвом обробна промисловість, особливо окремі її напрямки, значно менше впливає на навколишнє середовище. В сучасному виробництві способів обробки заготівок існує досить багато, але немає необхідності у детальному вивченні цих технологічних процесів.

Основні способи обробки матеріалів слідуючі (наступні): різання (обробка зі зняттям стружки); обробка тиском; електроерозійна, електротермічна, електрохімічна, ультразвукова, променева, лазерна обробки; хімічне фрезерування; шліфування, полірування, фарбування і інші.

Різання – найбільш розповсюджений прийом обробки матеріалу (рис. 29). Основними забруднювачами тут є стружка, пил від обробки та відходи мастильно-охолоджувальної рідини.