Техноекологія
149

глиною розпускають в бовтушках, а потім домелюють в млинах. Крупні домішки збирають на дні резервуару і періодично видаляють.

Якість цементу залежить від хімічного складу сировинної суміші, яка йде на випалювання. Але за неоднорідністю сировини хімічний склад може змінюватись. Тому необхідно постійно слідкувати за хімічним складом шихти і корегувати його в процесі роботи. Це досягається застосуванням вертикальних і горизонтальних шлакобасейнів. Шлам з млину подається спочатку в перший вертикальний басейн. Шлам другого складу потрапляє в другий вертикальний басейн. Знаючи точний хімічний склад цих двох шламів, можна розрахувати необхідний склад шламу. Шляхом перекачування відповідних кількостей шламів з цих басейнів в третій – одержують
шлам, який спрямовується на випал. При перекачуванні відкоригованого шламу у вертикальний басейн його аерують, перемішують струменем стисненого повітря. Перед подачею в піч шлам з вертикального басейну перекачують в горизонтальний, де його перемішують механічним способом.

Порційне корегування складу шламу – довготривала і трудомістка технологічна операція. До того ж цей процес періодичний. Більш перспективний є поточний спосіб виготовлення сировинного шламу.

Хімічний склад шламу постійно перевіряється автоматично працюючими пробовідбірниками і рентгенівським квантометром. Шлами з двох басейнів змішуються і потрапляють в третій – витратний, проходячи експрес-аналіз за допомогою складних електронних приладів.

При сухому способі виробництва корегування сировинної суміші виконують в силосах вертикального типу за допомогою стисненого повітря. Із силосів постійно відбираються проби для визначення хімічного складу. Над силосами розміщують ще дві ємкості з корегуючими сумішами (одна з вапняковим борошном, друга – з залізистим компонентом). При необхідності в силоси вводять ту або іншу добавку. В середньому весь процес усереднення триває близько
2 годин. Сировинну суміш, що надходить на силососи, виготовляють за одно- або двохстадійними схемами. Для цього використовують млини або з одночасною підсушкою, або з сепаруванням.

Випалюють сировинну суміш (шлак) в обертальних печах різної довжини і діаметру (рис. 33).

Топливо у вигляді газу або камінновугільного пилу вдувається в піч з нижнього кінця. Димові гази з температурою 150…200°С видаляються з боку верхнього кінця і через трубу скидаються в атмосферу.