Техноекологія
175

При вичинці та фарбуванні хутра має велике значення вода яка використовується. Тверда вода, яка містить велику кількість вуглеводних, сірчаних, кальцієвих і магнієвих солей, мало придатна, тому що солі роблять тканину грубою і твердою. При фарбуванні фарба осідає і змінюється відтінок фарби. Існує два типи жорсткості води: тимчасова і постійна. Тимчасова ліквідується кип’ятком, а постійна – дією хімічних речовин. Загальна жорсткість води вираховується так: 100 см3 води, які підлягають випробуванню наливають у посуд з притертою скляною пробкою – циліндр чи бутиль (200–230 см3) і поступово додають розчин з оливкової олії, нейтрального мила, кристалічного хлористого барію, алкогольного розчину доти, доки піна, що виникає при сильному струсі, не буде триматися протягом 5 хвилин. За кількістю зниклих на отриманій мильній піні куб. см мильного розчину визначається градус жорсткості води.

10.3. Боротьба із забрудненням навколишнього середовища

У навколишнє середовище викидається велика кількість газоподібних відходів, які повинні підлягати вторинному використанню і переробці. Крім зважених часток, у вилученому повітрі присутні легколеткі речовини. При переробці фарб забруднення повітря у цехах дрібнодисперсним пилом залежить від якості обробки сировини. Нові технології спрямовані на зниження пиловиділення і удосконалення очистки від волокнистого пилу, що видаляється з цехів очистки бавовни і вовни. Значну частину пилу видаляють з переробних волокон.

Для очистки повітря, що видаляється вентиляційними аспіраційними системами від твердих домішок, використовують пиловловлювачі п’яти класів (табл. 5).

Таблиця 5

Класифікація пиловловлювачів за їх ефективністю

Клас пиловловлювача

Розміри вловлених пилових часток, мкм

Ефективність пиловловлювання, %

1

Більше 0,3

80

2

Більше 2

80 – 99

3

Більше 4

85 – 99

4

Більше 8

95 – 99

5

Більше 20

99