Техноекологія
199

Залізниці забезпечують також високий рівень шумового та вібраційного забруднення. так рівень шуму біля залізничного полотна під час проходження потяга сягає 100–120 дБ.

Враховуючи, що більша частина залізничних колій електрифікована, а потяги використовують постійний і змінний електричний струм залізничний транспорт характеризується електромагнітними забрудненням високого рівня.

Поки що боротьба з забрудненням навколишнього середовища залізничним транспортом здебільше зводиться до зменшення забруднення повітря. Сьогодні у всіх розвинених країнах конструктори нових локомотивів повинні більш уважно ставитись до екологічних вимог, а робітники транспорту ‑ краще слугувати за станом і роботою двигунів та локомотивів з метою зниження токсичності відпрацьованих газів та економії пального. Головна увага приділяється вдосконаленню процесу горіння пального в циліндрах з метою утворення в них можливого мінімуму шкідливих газів. Але проблема полягає в тому, що при найвищій температурі, коли досягається найбільша економія пального і забезпечується максимум спалювання пального, відбувається найбільша емісія оксиду азоту, і його токсичність підвищується в 10 разів, димність в 4 рази. У зв’язку з цим, насамперед, розроблюються засоби для зменшення кількості окису азоту у відпрацьованих газах. Сучасні потужні тепловози обладнанні 4-тактними двигунами. Це дозволяє зменшити кількість оксидів азоту у відпрацьованих газах. Існує система рециркуляції азоту, тобто повторного запущення відпрацьованих газів у камеру горіння. При цьому кількість оксидів азоту зменшується в 3 рази, але потужність зменшується на 35%, економічність також зменшується на 25%, кількість сажі збільшується в три рази.

Зменшенню оксидів азоту у відпрацьованих газах приділяється така велика увага тому, що вони мають тривалий час розпаду, особливо N2O. Якщо NО2 розпадається за 5 днів, то N2O розпадається за 150 років, для зменшення димності використовують антидимні присадки. Додавання 0,5% присадки зменшує кількість сажі на
50–90%.

Взагалі зменшення кількості шкідливих викидів у відпрацьованих газах можливе завдяки поліпшенню технології горіння палива у двигунах внутрішнього згоряння, ходу локомотива та всіх елементів залізниці. Для зменшення забруднення вугільним пилом вантаж, який перевозиться, покривають спеціальними плівками, що дозволяє заощадити 300...500 тис. кам’яного вугілля на рік.