Техноекологія
212

Порт – ділянка берега моря, озера, водосховища або річки і прилегла водна площа, штучно або природно захищені від хвилювання, обладнано для стоянки та обслуговування суден, виконання перевантажних та інших операцій. Розрізняють порти морські, що обслуговують морське судноплавство, та річкові – на внутрішніх водних шляхах. Морські порти поділяють на цивільні (торговельні, рибні, пасажирські та інші) і військові.

Річкові порти за призначенням поділяються на загальні, аванпорти і порти сховища. Аванпорти розташовують на водосховищах у верхніх б’єфах шлюзів. в цих портах судна або плоти переформовуються перед входом в камеру шлюзу.

Причал – сукупність споруд та пристроїв для стоянки і обслуговування суден, посадки та висадки пасажирів, вантажних операцій тощо.

Канал – це штучне русло (водовід) правильної форми з безнапірним рухом води. За призначенням розрізняють канали: судноплавні, енергетичні, іригаційні, обводнювальні, осушувальні, водопровідні, лісосплавні, рибоводні, комплексного призначення. Судноплавні канали поділяються також на відкриті і шлюзовані. Перші будують при сполученні водних шляхів, які мають практично одинакові рівні води, другі – при різних рівнях.

Шлюз – це судноплавна гідротехнічна споруда, розташована між водоймами з різними рівнями, через котру проходять судна чи плоти.

Шлюзи будують в річкових гідровузлах, каналах, морських портах, акваторії яких піддаються припливам і відливам з великою амплітудою коливання рівнів.

Судном називають складну плаваючу інженерну споруду, призначену для перевезення вантажів і пасажирів (транспортні судна), для виконання днопоглиблювальних робіт, видобування корисних копалин (технічні судна) або для обслуговування транспортних та технічних суден та створення їм необхідних умов для виробничої діяльності (допоміжні судна). Україна має такі великі морські порти: Одеса, Южний, Іллічівськ, Рені, Ізмаїл, Маріуполь, Миколаївський морський, Херсонський морський, а також невеликі морські торговельні порти в таких містах: Кілія, Вилкове, Усть-Дунайськ, Бугаз, Бєлгород-Дністровський, Очаків, Октябрський, Дніпробузьк, Скадовськ, Чорноморськ, Донузлав, Євпаторія, Севастопіль, Ялта, Массандра, Феодосія, Армінцево, Керч, Генічевськ, Бердянськ.

Найбільш важливими річковими портами є порти Дніпровського басейну: Київський, Черкаський, Кременчуцький, Дніпро-
дзержинський, Дніпропетровський, Запоріжський, Ніколаєвський, Херсонський.