Техноекологія
33

2. Нафтогазова промисловість

Найважливішими джерелами енергії є нафта і газ.

Нафта – це масляниста темно-коричнева рідина з червоним або зеленуватим відливом, інколи чорна, синя, іноді майже прозора з характерним різким запахом.

Розрізняють легкі і важкі нафти з густиною відповідно до 0,9 т/м3 і до 1,04 т/м3. З легкої нафти отримують бензин, гас; з важкої – різні мастильні матеріали, дизельне паливо, бітум, мазут. Всього з нафти виробляють більше 560 різних нафтопродуктів, включаючи, пластмаси, синтетичний каучук, синтетичні волокна, жири, спирт, органічні кислоти, розчинники, мастила, білки та інше.

За своїм складом нафта – це суміш вуглеводнів таких як парафін, нафтени та ароматичні вуглеводи. Основні види нафти містять
80…87% вуглецю, 10…14% водню, 0…5% сірки 0…3% кисню,
0..2 % азоту. Чим менша щільність нафти тим більша її теплотворна здатність, яка знаходиться в межах 37,6…49,3 МДж/кг. В сирому стані нафту майже не використовують. Перед використанням її очищають від води та шкідливих домішок.

Газ – найбільший економічний та екологічно-безпечний вид палива. Його теплотворна здатність становить до 41,8 МДж/м3. Газ поділяють на природний (видобувається на самостійних родовищах), попутний (знаходиться в нафтородовищах в розчиненому вигляді або в якості шапки в підвищених згибах нафтоносних пластів (рис. 7) і штучний (побічний продукт різних виробничих підприємств). Природний і попутний гази складаються з вуглеводнів з домішками вуглекислого газу, сірководню, азоту, в невеликій кількості гелію та аргону.

Газ використовується як паливо підприємствами енергетики, чорної та кольорової металургії, цементної промисловості, в комунальному господарстві та в інших галузях народного господарства. Газ є цінною сировиною для виробництва синтетичних волокон, азотних добрив, жирів, пластмас, пластмас, спирту, каучуку, ацетилену, аміаку, ліків, вибухових речовин та іншої продукції.

Застосування газу в енергетиці дає можливість значно скоротити витрати на транспортування твердого палива і зменшити загрозу забруднення навколишнього середовища.

Як нафта, так і газ мають осадове походження і накопичуються в порах осадових порід, хоча гіпотеза утворення нафти повністю не з’ясована. Після утворення нафта і газ збираються в пастках, які представлені крупнозернистими грунтами із значними об’ємами пор. В