Техноекологія
48

Шахтний спосіб видобування вугілля.

Після розвідувальних робіт і складання проекту починається підготовчий етап будови шахти. Цей етап в свою чергу починається з проведення осушувальних робіт. Осушення виконують поверхневим способом за допомогою канав і каналів, а також свердловин, в які встановлюють занурені артезіанські насоси. Після завершення підготовчих робіт система водовідведення доповнюється підземною відкачкою води, яка збирається в штольнях, штреках, вибоях і інших елементах шахти. Можуть бути застосовані ці два способи разом.

Будівництво шахти починають з спорудження ствола. Ствол це вертикальна або нахилена частина шахти, за допомогою якої здійснюється зв'язок підземних виробок з поверхнею землі, підйом і опускання шахтарів, підйом вугілля і повернення порожніх посудин, подача свіжого і відкачування забрудненого повітря, прокладання електричних кабелів, забезпечення робітників необхідним обладнанням. Звичайно будують два ствола для того, щоб, наприклад, по одному – подавати свіже повітря, а по другому – відводити гази.

Над стволом встановлюють копер з підйомно-опускним механізмом, за допомогою якого на поверхню піднімають вугілля, порожню породу, людей, опускають обладнання, порожні посудини та інш.

В нижній частині ствола улаштовують приствольний двір. Від двору в сторону основних покладів вугілля прокладають квершлаги ‑ основні горизонтальні виробки шахти. У дворі здійснюють обмін завантажених вагонеток на порожні, завантаження скипів або
перекидальних вагонеток вугіллям або пустою породою для підйому їх уверх, розміщення електростанцій, насосних, компресорних і іншого обладнання.

Квершлаг за допомогою сліпих стволів та інших квершлагів, ходів і штреків (рис. 12) з’єднується із вибоями або лавами, де здійснюється безпосередньо видобування корисної копалини з родовища, яке називають очисними роботами.