Техноекологія
61

3.3.4. Техногенні наслідки закриття вугільних шахт

В ХІХ і в першій половині ХХ століття в Україні вугілля добувалось за допомогою мілких (до 100 м) шахт. Так в 1917 році в Донбасі працювало 1604 шахти, з яких 569 (68%) мали глибини до 53 м, а
430 (27%) – мали глибини від 53 до 106 м. В післявоєнні роки було закладено ще близько 600 мілких нахилених шахт. Таким чином на початку ХХІ століття вся поверхня Донецького кам’яновугільного басейну опинилась в підробленому стані на глибинах 20…100 м. В останній час до них додалась багато шахт з більшою глибиною розробки, які були закриті, в основному, як нерентабельні.

Наслідками цієї діяльності з’явилось порушення в багатьох місцях земної поверхні з утворенням лійок обвалювання, а також зсуви і деформація поверхневих шарів землі без утворення лійок.

Лійки обвалювання та провалини утворюються в трьох випадках:

1) над вертикальними виробками (стволи і шурфи), які мають вихід на земну поверхню;

2) над протяжливими гірничими виробками;

3) над тріщинами і розривами в потужних міцних шарах.

Зсув і деформації можливі над старими очисними виробками, а також при активізації зон зосередження деформацій.

Основною причиною утворення провалин земної поверхні біля гирла стволів та інших вертикальних виробок є незадовільна їх ліквідація. Лійки утворюються діаметром 20…30 м з висотою вертикальних стінок 13…15 м, які в нижній частині нахилені до ствола. Крім того біля лійки може формуватись система концентричних тріщин.

Над нахиленими виробками (стволами, штольнями, бремсбергами) можуть утворюватись провалини у вигляді витягнутих вздовж осі виробки лійок. Тут провали можуть утворюватись не тільки біля гирла, але і нижче по падінню виробки.

Провалини земної поверхні над збереженими старими підготовчими виробками (штреками) трапляються при руйнуванні покрівлі цих виробок. При наявності умов для перепуску обваленої породи в нижчелижачі горизонти, наприклад в лаву, збільшується вірогідність виходу склепіння обвалення на поверхню землі. При цьому на поверхні землі можуть утворюватись провалини як колової, так і витягнутої вздовж осі виробки еліптичної форми.

Провалини можуть з’являтись і при розривах потужних міцних шарів (пісчанників або вапняків), причому глибина проведення добувних робіт не має значення. На ділянці максимально витягнутих