Техноекологія
97

Розповсюдження перелічених забруднених елементів залежить не тільки від стану обладнання ТЕС, але і від природних факторів її місцерозташування: рельєфу місцевості, швидкості вітру, температури повітря різних шарів атмосфери, хмарності.

Вода, яка йде на охолодження теплообмінних апаратів та іншого обладнання, використовується для промивки обладнання, в хімоводоочистці, при золошлаковиділенні, містить розчини соляної кислоти, їдкого натрію, аміаку, солей амонію, заліза та інше.

При охолодженні теплообмінних апаратів вода містить велику кількість тепла, що передається градирням і водоохолоджувальним ставкам і далі природним водним джерелам, здійснюючи їх теплове забруднення. Наслідками цього негативного впливу є зміна умов льодоставу, паводків, утворення туманів, збільшення випаровування і заростання водойм рослинністю, порушення кисневого балансу і, як наслідок, погіршення умов мешкання водних істот.

Основна частина теплоти, що утворюється при згоранні палива в топках котлів, передається робочому тілу – парі. Друга – витрачається на тепловтрати працюючими водонагрівачами (котлами), паро- і турбогенераторами, паро- і водопроводами, конденсаторами, живильними  насосами, градирнями і бризкальними басейнами. Третя частина уноситься з продуктами спалювання в димову трубу і далі в атмосферу. Останні два чинники обумовлюють теплове забруднення повітряного простору.

Одним з негативних факторів впливу ТЕС, які працюють на твердому паливі, є відходи, що утворюються в процесі спалювання, системи складування і транспортування. Коли ці відходи розміщують у відвалах, то під впливом води і вітру дрібні частки і хімречовини переносяться на прилеглі території, погіршують їх родючість.

5.2.3. Боротьба із забрудненням ТЕС

Проблема запобігання забрудненню повітряного басейну від ТЕС є першочерговою в охороні навколишнього середовища, оскільки основними відходами енергетичного виробництва є газоподібні продукти.

У всіх промислово розвинених країнах об’єми викидів шкідливих речовин в повітря і водойми визначаються гранично допустимими концентраціями (ГДК). Абсолютна кількість шкідливих речовин, включаючи теплові, навколо місця їх викиду (димові трубки) залежить як від концентрацій, що містять забруднені потоки газу, так і умов розсіяння. Тому рекомендується димові труби розміщувати на більш