Міжнародна економічна діяльність України
508

Додаток 9

Коментар до угоди про партнерство та співробітництво
між Європейським Союзом та Україною

Підприємництво та інвестиції

В Угоді містяться важливі положення, що охоплюють прагнення сторін створити сприятливий та стабільний клімат для інвестицій та надання послуг. Зокрема, Угода має на меті поліпшення умов відкриття та діяльності українських компаній та дочірніх компаній в Європейському Союзі та навпаки. Угода також містить пов’язані з цим положення щодо платежів та руху інвестиційних капіталів, конкуренції, умов для працівників та бізнесменів.

На додаток, Україна та держави — члени Європейського Союзу окремо уклали або укладуть подальші угоди, які регулюватимуть сприяння та захист інвестицій.

У цьому контексті сторони можуть регулярно обмінюватись інформа-
цією про закони, положення та адміністративні процедури у сфері інвестицій та інформувати про можливості для інвестицій через торгові ярмарки, експозиції, тижні торгівлі та інші заходи.

Заснування та діяльність компаній (включаючи спільні підпри-
ємства)

Українські компанії в Європейському Союзі

При заснуванні українських компаній на своїй території Європейський Союз надає Україні статус найбільшого сприяння, тобто відкрити українську компанію на території Європейського Союзу так само легко, як і компанію більшості інших країн.

Будучи заснованою, українська компанія отримує національний режим; вона має підпорядковувати свою діяльність тим самим правилам, що й компанії Європейського Союзу. Національний режим для діяльності не завжди надається у сфері вугільної промисловості, рибальства, нерухомості, аудіо-візуальних послуг, телекомунікацій, деяких професійних послуг, сільському господарстві, агентствам новин. У деяких частинах Європейського Союзу діяльність компаній у цих сферах дещо обмежена, але правила діяльності для українських компаній ніколи не бувають більш обмежувальними, ніж для будь-якої іншої іноземної компанії. Національний статус не надається дочірнім компаніям українських компаній у яких відсутній статус юридичної особи. На такі дочірні компанії поширюється режим найбільшого сприяння.

Компанії Європейського Союзу в Україні

Україна встановлює дещо інші правила діяльності для компаній Європейського Союзу. Коли такі компанії мають відкрити свою справу в Україні, вони можуть на свій вибір отримати національний статус (керуватися правилами, установленими для українських компаній) або статус найбільшого сприяння (керуватися найбільш сприятливими правилами, установленими для іноземних компаній), залежно від того, які умови є більш сприятливими. Але в деяких галузях такого вибору не існує, і режим, що пропонується іншим іноземним компаніям, автоматично встановлюється і для компаній Європейського Союзу. Це такі галузі: банківська справа, страхування, нерухомість, природні ресурси, рибальство, мисливство, сільське господарство, оренда державної власності, телекомунікації, засоби масової інформації, деякі професії та діяльність, пов’язана з історичними пам’ятниками.

Щодо правил діяльності компаній Європейського Союзу вже відкритих в Україні вони можуть отримати на свій вибір національний статус або статус найбільшого сприяння.

Подальший розвиток умов для підприємництва

Хоча Європейський Союз та Україна взаємно надають сприятливі умови для підприємництва, певні обмеження все ж таки існують. Угода зобов’язує Європейський Союз та Україну «зробити все найкраще», щоб не вживати заходів, що можуть ускладнити умови заснування і діяльності компаній, порівняно з існуючими умовами. Це означає, що, в принципі,
нові обмеження з 23 березня 1994 р., дати, коли було парафовано Угоди,
не дозволяються, за винятком окремих випадків. Зокрема, було погодже-
но, що:

· якщо Україна має намір прийняти законодавство, яке може зробити умови для компаній Європейського Союзу менш сприятливими, вона має оголосити про свої наміри. Європейський Союз може звернутися з проханням отримати проекти такого законодавства та провести консультації з Україною;

· якщо нові обмеження були введені, вони протягом трьох років не поширюються на ті компанії Європейського Союзу, які на момент прийняття обмежень вже були відкриті Україні.

Багато з існуючих обмежень стосуються сфери послуг, навіть якщо Україна та Європейський Союз в принципі дозволяють компаніям одне одного надавати послуги на своїй території. Умови для бізнесу в цій сфері поступово поліпшаться та будуть лібералізовані. Європейський Союз та Україна проведуть взаємні консультації щодо того, яким чином можна сприяти подальшому розвитку сектору орієнтованих на ринок послуг в Україні. Найвищим рівнем лібералізації послуг, якого можна буде досягнути, будуть правила, передбачені Генеральною угодою з торгівлі послугами.

Гармонізація законодавства

Україна та Європейський Союз визнають, що гармонізація економічного законодавства та пов’язаних з ним соціального законодавства, законодавства про стандартизацію, закону про охорону довкілля є важливою умовою зміцнення економічних зв’язків. Україна намагатиметься поступово наблизити своє законодавство до законодавства Європейського Союзу, що полегшить роботу та інвестиції компаніям Європейського Союзу та України на території одне одного. Європейський Союз, зі свого боку, допомагає Україні в досягненні цієї мети, надаючи технічну допомогу.